Historie stravovacího a ubytovacího zařízení
STAROVĚK 3-5 000 pnl : Zdarma jako povinnost, prosté noclehárny a výčepy, pálenka z datlů a pivo, kovové poháry, dřevěné mísy, jedlo se rukama.
EGYPT : Zařízení v přístavech, funkce zábavná, 4 piva, 2 vína.
ŘECKO : Národní hry- olympijské, obchod a cestovní ruch, pohostinné domy- stravování-nocleh-zábava. Zavírací doba, odměrky, zákaz čepování v určitých dnech.
ŘÍM : Přepřahání koní, stavba silnic, dělení hostinců -chudé / bohaté- honosné domy s koupelnami a vysokou úrovní služeb. Sklo, porcelán, nože, lžíce, párátka z brků, Lukulské hody. 80 vín, 2 vína kořeněné, placení daní, zákon proti opilství a rvačkám.
STŘEDOVĚK : Nevolnictví, nízká úroveň na venkově, cestování jen z náboženských důvodů, pouze církev poskytovala noclehárny + jednoduché stravování. Platby v naturáliích nebo práce pro církev, Venkovské hostince- 1 místnost = vaření, čepování, konzumace, spaní, zábava, informace. Cestující své vybavení.
Městské hostince- Dělení dle vrstev na panské, střední, zájezdní = cenové rozdíly. Placení daní, zavírací doba, míry, váhy, ceny, ubrusy, příbory, školený personál.
NOVOVĚK : Rozvoj průmyslu a cestovního ruchu i v zámoří, lepší úroveň stolování, hygiena. Pohostinství se dělí do kategorií- kavárna, vinárna, restaurace. Stravování na lodích, letadlech, autobusech, vlacích. Rozvoj automobilové dopravy – stavba dálnic- motoresty, motely, obchodní střediska.
Po 2. svět. válce rozvoj v ČR- masovost- rozvoj školství, nová technika.
ČESKÉ POHOSTINSTVÍ :
Od roku 1918. Nejvyspělejší v restauračním oboru. Soukromé podnikání. Praha = významné středoevropské město, národní kuchyně, pivo, stáže v zahraničí, rozvíjení lázeňství.
ÚPADEK : Hospodářská krize a 2. svět . válka. Prudký rozvoj do roku 1948.
Po roce 1948- Likvidace soukromých podniků, omezen počet provozoven = gigantické celky= Interhotely, Čedok, RAJ, Jednota = jsou řízeny státem = tlumený obor.
Po roce 1989- Zpět do soukromích rukou. Restituce-koupě. Rozvoj mezinárodního hotel. školství, výměna zkušeností, stáže.