LIKÉRY
Producenti: Bols (Holandsko), De Kuyper (Holandsko), Marie Brizard (Francie), Monin (Francie -přes 23 druhů, výroba 300 lahví za hodinu), Cartron (Francie)
Likéry jsou oslazené lihoviny, které se přibarvují a někdy zahušťují smetanou. Dle našich dosavadních znalostí je kolébkou likérů Itálie, někdejší námořní brána Evropy pro koření a exotické byliny.
Výroba: V podstatě jde o kombinaci velejemného lihu s extrakty rostlin (zejména bylin a koření a jejich částí: květů, listů, semen a kůry), cukrem, nebo karamelem a povolenými potravinářskými barvivy. To vše je upraveno destilovanou vodou na požadované objemové množství alkoholu. Ochucování likérů probíhá tzv. „Studenou extrakcí“
A) Infuze, nebo Macerace……rozmačkané ovoce je vyluhováno ve vodě (infuze), nebo v alkoholu (macerace) ke získání příchutě. Následuje scezení, filtrace a destilace.
B) Perkolace……jde o překapávání alkoholu skrz síto, na kterém jsou rozloženy potřebné ingredience. Následuje destilace ochucené kapaliny.
Dělení likérů:
a) vlastnické – může vyrábět pouze majitel tajné receptury (Bailey’s, Drambuie)
b) generické – vyrábí kdokoli, kdo má potřebné prostředky (Blue Curacao)
Značky: Ad. a)
– Bailey’s – patří na mezi produkty na16 místo na světě, co kdy člověk vyrobil. Perfektní kombinace Irské Whiskey a smetany, se stopami kokosu, kakaa a čokolády
– Cointreau – likér vyrobený na bázi kůry zelených hořkých pomerančů z Haiti(citrus Bigaradia). Má čirou barvu.
– Bénédictine D.O.M. – sladký bylinkový liker z FR vyroben mnichy kláštera Bénédictínů.(nejznám. drink B&B, Benedictine+Brandy ).
– Galliano – ve své mimořádně štíhlé vysoké mnohoúhelníkové láhvi, jiskřivé zlatavé barvy patří k nejoblíbenějším italským likérům. Jde o vysoce kvalitní lihovinu smíchanou s bylinkami, kořínky a květy (vanilka, lékořice, anýz). Nejznámější drink s Gallianem je Harvey Wallbanger. Harvey byl velmi známý surfař z Kalifornie a jednoho dne, když prohrál důležitou soutěž šel do svého oblíbeného baru na Screwdriver s trochou Galliana na hladině. Po několika drincích se Harvey potácel ode zdi ke zdi (banging from wall to wall) a přítomní lidé proto pojmenovali tento cocktail Harvey Wallbanger.
– Grand Marnier – nejkvalitnější pomerančový likér vyroben na bázi koňaku (82%). Ve 4 variacích, ten nejkvalitnější ze směsí 50 letých koňaků.
– Kahlua – produkt mexické firmy. Je založena na esenci kávy a rumu.
– Midori – příchutˇ medového melounu, zelená barva (Midori je japonsky zelený), pochází z Japonska.
– Tia Maria – konkurent Kahluy z Jamaici. Ochucen jednim z nejkvalitnějších druhů kávy z Jamajci, kávy „Blue Mountains“.
– Southern Comfort – unikátní americká lihovina na bázi Bourbonku. Pochází z New Orleans. Ochucen pomeranči a broskvemi. Návod k výrobě má přes 100 stran a je přísně střežen.
– Drambuie – skotský likér na bázi whisky, s kombinací medu a vřesu.(Drambuie.Cream, Black Ribbon) Název pochází z Gaelštiny (´An dram buidheach) což znamená „pití, které uspokojuje“
– Chartreuse – bylinný likér žluté 40% alc., nebo zelené 50% alc. barvy, obsahuje na 130 různých druhů bylinek.
– Gold Schlager – čirý skořicový likér, obs. alc. 50%. Obsahuje úlomky 24 karátového zlata.
– Café Sport Borghetti – hořko sladká příchuť, jediný likér z pravé kávy. Fratelli Branca
– Chamboard – liker z Francie s příchutí ostružin.
Ad. b)
– Advokaat – vaječný likér firmy Bols na bázi Geneveru.
– Creme de Cassis – likér, vyráběný z černého rybízu snad ve všech koutech světa. Ten nejlepší je přece jen z Burgundska, z okolí města Dijon.
– Parfait Amour – fialový liker s příchutí lístků růží a pomerančů.
– Amaretto – hořko-sladký mandlový italský likér světle hnědé barvy. Nejkvalitnější-Amaretto Di Saronno
– Sambuca – italský anýzový likér s příchutí pendreku. Po smíchání s vodou opalizuje.
– Ouzo – anýzový likér z Řecka.
– Sloe Gin – anglická specialita, která vznikla macerací trnek v nálevu ginu a cukru.
– Triple Sec – typ bezbarvého curacaa. Výroba z kůr hořkých i sladkých pomerančů.
– Curacao Blue – sladký pomerančový likér obarvovaný potravinářskými barvivy.
– Creme de ……výroba jak barevný, tak čirý. To, co má barvu po použitých surovinách se vyznačuje výraznější chutí.
– Peach Tree – chuť a vůně po broskvových květech a plodech.